Oficjalna strona Czat Galeria Księga gości Forum

Historia

Część 1 Część 2 Część 3 Część 4

Część 1 - Początki

Europe... Słysząc tę nazwę większość ludzkości na naszym "łez padole", czyli na Ziemi sądzi, że wszystko zaczęło się w 1986 roku i skończyło niewiele później. Nic bardziej mylnego i zaraz Ci to udowodnię.

Miejsce jest pewne. Europe powstał w Upplands-Väsby, małym szwedzkim miasteczku, jakieś 20 kilometrów na północ od Sztokholmu. Z datą jest już gorzej. Jak to w historii bywa, uczeni (w naszym przypadku fani i znawcy twórczości zespołu) spierają się, którą datę uznać za oficjalny początek. Postaram się Ci przedstawić wszystkie możliwe wersje, abyś mógł wybrać sobie tę, która najbardziej przypadnie Ci do gustu. Znanych możliwości jest cztery. Pierwszą jest rok 1977, kiedy to John Norum, poznał Petera Olssona i Tony'ego Niemistö (znanego potem jako Tony Reno). Razem założyli zespół o nazwie "WC". Drudzy sądzą, ze początkiem należy nazwać rok 1978, kiedy do "WC" dołączył wokalista Joakim Larsson (czyli Joey Tempest), a kapela zmieniła nazwę na "Force". Kolejni sądzą, że datowanie powinno się rozpoczynać w roku 1982, kiedy po zmianach osobowych, "Force" zmienił nazwę na "Europe". Ostatnią propozycją jest 18 sierpnia 1963, czyli data narodzin Joakima Larssona.

Swoją opowieść zacznę jednak od roku 1980, kiedy to "Force" w składzie Joakim Larsson (wokal), John Norum (gitara), Peter Olsson (bas) i Tony Niemistö (perkusja), z pomocą ojca Larssona nagrało swoje pierwsze, zawierające sześć utworów, demo. Otrzymało ono jednak bardzo negatywne recenzje. Prawdopodobnie to stało się przyczyną tego, że Peter Olsson opuścił kapelę. Zastąpił go John Levén, znajomy Joakima i Johna. Zespół nagrał drugie demo. Wytwórnie odpisały: "Ten hard rockowy zespół nigdy nie zdoła zrobić niczego wielkiego". To jednak nie zraziło chłopców. Postanowili zmienić nazwę by, jak to się mówi "wyzerować konto". Joakim zmienił nazwisko na Joey Tempest. I już jako "Europe" nagrali trzecie demo.